Dieta dla matki karmiącej – Kuźnia Zdrowia
dieta hashimoto sałatka

Bycie matką to najpiękniejsza przygoda życia. To właśnie wtedy kobiety odkrywają drzemiące w nich siły. Wzrasta ich poziom odpowiedzialności. Z tym właśnie tematem związana jest ich dieta. Jak powinny odżywiać się kobiety karmiące piersią? Muszą one pamiętać o tym, że to co one jedzą, trafia w pośredni sposób do ich dziecka.

Witaminy i minerały

Dieta matki karmiącej musi zostać tak opracowana, aby była w stanie dostarczyć odpowiednich witamin oraz minerałów. Takich składników, które będą w stanie zaspokoić dzienne wydatki energetyczne. Tym bardziej że młoda mama potrzebuje tej energii zdecydowanie więcej. Opieka nad nowonarodzonym dzieckiem oraz laktacja sprawiają, że każdego dnia zużywa się większą ilość energii. Szacuje się, że na tych początkowych etapach, kilka miesięcy po narodzinach dziecka, kobieta powinna spożywać nawet do 500 kcal więcej niż normalnie. Taki bilans kaloryczny powinien utrzymywać się nawet 6 miesiąca życia malucha, bowiem to właśnie do tego momentu dziecko spożywa tylko i wyłącznie mleko z piersi.

Czego nie powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

 

Fakt, że należy spożywać nieco większą ilość kalorii, nie oznacza, że należy jeść byle co i byle jak. Tym bardziej że może to stanowić zagrożenie dla dziecka. Warto poznać listę produktów zakazanych, których nie powinna spożywać matka karmiąca. Znaleźć na niej można:

 • alkohol;
 • wszelkiego rodzaju napoje, które zawierają w sobie duże ilości kofeiny oraz teiny;
 • nadmierna ilość słodyczy;
 • dania gotowe oraz wysoko przetworzone;
 • produkty, które zawierają dużą ilość konserwantów oraz chemicznych ulepszaczy.

Nie można bowiem zapomnieć, że uchodzą one za niezdrowe. Ich spożycie sprawi, że wraz z mlekiem przedostają się one do organizmu małego człowieka. Należy tego unikać. Tym bardziej że każdy z wyżej wymienionych produktów, to tak naprawdę puste kalorie, które nie zawierają żadnych cennych wartości odżywczych.

Zbilansowane posiłki na diecie dla matki karmiącej

Dieta dla matki karmiącej powinna przede wszystkim opierać się na warzywach i owocach. Są to zdrowe produkty spożywcze, które zawierają w sobie mnóstwo witamin i minerałów, mikro i makroelementów wspierających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Warto jednak dodać, że nie wszystko można spożywać naraz. W szczególności, jeżeli mowa jest o cytrusach i ciężkostrawnych warzywach. To, co nie wywołuje u mamy żadnych szkodliwych reakcji, nie musi oznaczać tego samego dla dziecka. Należy więc obserwować zachowanie dziecka po nowo spożytym przez siebie warzywie lub owocu.

Młoda mama powinna spożywać także produkty, które bogate są w chude białko oraz zdrowe tłuszcze. Na liście takich produktów znajdują się:

 • ryby;
 • chuda wołowina;
 • jajka;
 • soczewica;
 • rośliny strączkowe;
 • orzechy;
 • oliwa;

Można bazować na tłustych rybach. Zalicza się do nich makrelę i łososia. Jednak tygodniowa porcja spożycia nie powinna przekraczać dwóch porcji.

Dieta dla matki karmiącej a odchudzanie

Stosowanie diet odchudzających w okresie laktacji nie jest zalecane. Nie można doprowadzić do ograniczenia ilości posiłków oraz drastycznego obcięcia kalorii spożywanych przez cały dzień. Może to bowiem niekorzystnie odbić się na zdrowiu dziecka, które wraz z mlekiem matki nie będzie otrzymywać odpowiednich składników odżywczych. Co jednak nie oznacza, że nie należy dbać o swoją dietę. Należy podejść do tego w sposób rozsądny. Tym bardziej że ogromnym wsparciem pomagającym, zgubić zbędną ilość kalorii, jest karmienie piersią. Oprócz tego można również wykorzystać catering dietetyczny.

Dieta pudełkowa dla mam karmiących piersią

Pogodzenie wszystkich obowiązków może okazać się nie lada wyzwaniem dla kobiet, które dopiero co urodziły dziecko. Muszą one odnaleźć się w zupełnie innym świecie. W tym natłoku różnych rzeczy do wykonania, mamy nie będą miały czasu na to, aby zadbać o jakość posiłków znajdujących się na talerzach. W ten sposób można zaniedbać siebie oraz dziecko.

Alternatywą staje się catering dietetyczny, który każdego dnia będzie dostarczony w wygodnych pudełkach do domu. Jest to oferta, która pozwoli korzystać ze zbilansowanej i optymalnej diety, która będzie wsparciem dla prawidłowego rozwoju dziecka. To także opcja, która pozwoli zapewnić kobiecie ogrom sił każdego dnia. Nie trzeba będzie pilnować tego, co można jeść, a czego należy unikać. Wszystkie posiłki skomponowane są przez dietetyka, który doskonale zna podstawy żywienia kobiet karmiących piersią. W diecie pudełkowej można znaleźć szereg najważniejszych składników, które zapewnią odpowiednią dawkę witamin i minerałów.

Omawiając zalety tego rozwiązania, należy również wskazać na to, że w ten sposób każda mama będzie mogła zadbać także o siebie. Nadprogramowe kilogramy będą znikać ciesząc tym samym kobietę. Tak, mama nie może być na diecie redukcyjnej, ale odpowiednio zbilansowane posiłki pomoą powrócić do zgrabnej sylwetki sprzed ciąży.

Ciąża i laktacja to wyjątkowy okres, który pozwala dostrzec kobietom jak wielką radością mogą cieszyć się każdego dnia. W tym wszystkim nie można zapominać o prawidłowym żywieniu. Catering dietetyczny to korzystna propozycja, która pozwoli cieszyć się większą ilością wolnego czasu.

Do góry