Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się na temat orzechów jako zdrowej przekąsce między posiłkami. Coraz chętniej dodajemy je nie tylko do słodkich deserów, ale również dań wytrawnych. I całe szczęście! W końcu orzechy to najbardziej wartościowe ze wszystkich bakalii. Przede wszystkim, są źródłem korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Poza tym, zawierają dużo witamin z grupy B i E. Poznajmy najzdrowsze z nich!
Orzechy włoskie
To jedne z najpopularniejszych orzechów w Polsce. Niewątpliwie przyczynia się do tego fakt, że drzewa orzecha włoskiego doskonale przyjmują się w naszych ogrodach. Bakalie te są nieodłącznym składnikiem wielu tradycyjnych ciast i słodkich deserów, zwłaszcza tych przygotowywanych z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Polskie gospodynie domowe zwykły przygotowywać z nich również nalewki, będące naturalnym lekiem na problemy żołądkowe. Ponadto orzechy włoskie zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Już 3-4 orzechy są w stanie pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie na omega-3. Ale na tym nie koniec, bowiem orzechy włoskie to również białko, tak cenne szczególnie dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.
Orzechy brazylijskie
Jeszcze do niedawna orzechy brazylijskie nie były aż tak bardzo znane w naszym kraju. Jednak od pewnego czasu z powodzeniem wykorzystujemy je w kuchni tak, jak inne tego typu bakalie. Co ciekawe, wytwarzany z nich olej jest naturalnym emolientem, który doskonale zabezpiecza naszą skórę, zwłaszcza wrażliwą i atopową przed wysuszaniem. Stąd orzechy brazylijskie są stosowane również w kosmetyce. Warto wiedzieć, że spośród wszystkich rodzajów orzechów, to właśnie te, pochodzące z drzew dziko porastających okolice Amazonki zawierają w sobie najwięcej selenu. Pierwiastek ten odpowiada za naszą odporność, a także za prawidłowe funkcjonowanie hormonów tarczycy. Poza tym, orzechy brazylijskie to bogactwo wapnia, magnezu, witaminy E oraz kwasu foliowego.
Nerkowce
Nerkowce, zwane tak ze względu na swój kształt przypominający nerkę właśnie przede wszystkim wykorzystywane są do deserów. Wyróżniają się bowiem dużą kruchością i delikatnym, lekko słodkim smakiem. Stanowią również bardzo ważny składnik kuchni azjatyckiej. Dodaje się je m.in. do słynnego curry. Jeśli chodzi o właściwości nerkowców, poza tym, że tak jak pozostałe orzechy są źródłem kwasów nienasyconych, białka, błonnika i wapnia, zawierają także duże pokłady potasu odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie serca. W 100 g tych bakalii znajdziemy go aż 660 mg.