Dieta hashimoto | Codziennie zdrowe posiłki | Kuźnia Zdrowia

Dieta pudełkowa Hashimoto została stworzona z myślą o osobach borykających się z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto. W jej skład nie wchodzą produkty zawierające laktozę i gluten, a także ogranicza się spożywanie żywności o działaniu prozapalnym. Dieta pudełkowa składa się z pięciu zróżnicowanych i zrównoważonych posiłków na cały dzień: śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji.

dieta hashimoto

CO TO HASHIMOTO?

Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy o charakterze limfocytarnym. Skutkuje stopniowym niszczeniem tego gruczołu i związany z tym spadkiem produkcji hormonów tarczycy. W wyniku nadmiernej aktywności, nasz układ odpornościowy zwiększa atak na tarczycę, co prowadzi do jej niszczenia. W rezultacie, zdolność do produkcji hormonów, a co za tym idzie, ogólne zdrowie organizmu, ulega pogorszeniu. Choroba Hashimoto charakteryzuje się obecnością przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom tarczycy, w tym tyreoperoksydazie i tyreoglobulinie. Jest to najczęściej występująca niejatrogenna przyczyna niedoczynności tarczycy. Hashimoto stanowi problem zdrowotny dla około 10-20% populacji. Ryzyko rozwoju tego schorzenia jest zwiększone u osób, które mają w rodzinie historię występowania Hashimoto lub innych chorób autoimmunologicznych, takich jak cukrzyca typu I, atopowe zapalenie skóry, reumatoidalne zapalenie stawów, celiakia czy toczeń. Częstość jej występowania wzrasta również z wiekiem.

4 FAZY CHOROBY

  1. Etap początkowy jest zazwyczaj charakteryzowany brakiem jakichkolwiek zaburzeń funkcji tarczycy, jak również brakiem przeciwciał skierowanych przeciwko tarczycy. Mimo to, obecne są czynniki ryzyka rozwoju choroby takie jak np. istniejąca historia choroby tarczycy w rodzinie.

2. Dalszy etap choroby charakteryzuje się normalnymi wartościami tyreotropiny (TSH), wolnej tyroksyny (fT4) i wolnej trójjodotyroniny (fT3), ale jednocześnie zauważalnym pojawieniem się przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO, anty-TG).

3. Trzeci etap choroby charakteryzuje się zwiększonyn poziomem TSH w organizmie, pomimo prawidłowych poziomów fT4 i fT3. W tym stanie, nie występują symptomy kliniczne niedoczynności tarczycy.

4. W końcowym etapie rozwoju choroby widzimy jawne zaburzenia czynności tarczycy.

PRZYCZYNY HASHIMOTO

Przyczynami choroby Hashimoto mogą być różnorodne czynniki, wśród których wyróżnić można predyspozycje genetyczne. Środowisko, w którym żyjemy, również ma znaczący wpływ, zwłaszcza gdy jesteśmy narażeni na przewlekły stres. Niedobory mineralne i witaminy, takie jak cynk, selen, witamina D oraz witaminy grupy B, mogą również przyczynić się do rozwoju tej choroby. W dodatku, stany zapalne, nadmierna podaż jodu i różnego rodzaju infekcje mogą prowadzić do wystąpienia Hashimoto.

OBJAWY HASHIMOTO

– wzrost masy ciała
– senność
– stałe uczucie zimna
– zaparcia
– sucha skóra (przeważnie na łokciach i kolanach)
– osłabienie
– zaburzenia koncentracji
– pogorszenie samopoczucia
– zaburzenia miesiączkowania
– niepłodność

dieta hashimoto sałatka

ROZKŁAD MAKROSKŁADNIKÓW:

40-50% węglowodanów
30-35% tłuszczów
20-25% białka

DIETA W HASHIMOTO

Nasza dieta pudełkowa Hashimoto jest skrojona na miarę potrzeb osób zmagających się z chorobą Hashimoto. Z założenia ma dostarczać organizmowi składniki zmniejszające stan zapalny. Stawiamy przede wszystkim na produkty naturalne i niewysoce przetworzone. Przygotowujący posiłki kucharze korzystają jedynie z najświeższych składników od lokalnych i sprawdzonych dostawców. Dieta nie uwzględnia produktów zasobnych w gluten, laktozę, cukier rafinowany i nasiona roślin strączkowych. Jednocześnie staramy się minimalizować obecność w diecie goitrogenów, czyli substancji utrudniających przyswajanie jodu przez tarczycę, co może prowadzić do problemów z produkcją hormonów. Zdajemy sobie sprawę, że prowadzenie diety adekwatnej do potrzeb osób chorujących na Hashimoto może być trudne bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Dlatego decydując się na nasz catering, możesz mieć pewność, że Twoje zdrowie jest w rękach specjalistów, którzy potrafią stworzyć zbilansowany jadłospis z posiłkami bogatymi w składniki odpowiednie dla Twojego organizmu.

CENNIK

Kaloryczność Cena
1250 kcal 77 zł
1500 kcal 80 zł
1750 kcal 84 zł
2000 kcal 88 zł
2250 kcal 91 zł
2500 kcal 95 zł
2750 kcal 97 zł
3000 kcal 102 zł
Długość zamówienia rabat [%]
min. 14 dni 5% rabatu
min. 21 dni 7% rabatu
więcej niż 28 dni 10% rabatu

NIE MOŻEMY CAŁKOWICIE WYKLUCZYĆ RYZYKA ZANIECZYSZCZENIA POSIŁKÓW GLUTENEM

Do góry