Jak zacząć zdrowo się odżywiać? Dwa sposoby na to, jak sobie pomóc na starcie – Kuźnia Zdrowia
Jak zacząć zdrowo się odżywiać? Dwa sposoby na to, jak sobie pomóc na starcie

Postęp ewolucyjny z pewnością poprawił warunki życia ludzi. Z drugiej strony, niestety wyrządził nam sporo złego. Na co dzień negatywnie odbija się na naszym zdrowiu oraz samopoczuciu. Zaawansowane procesy technologiczne owocują bowiem wysoko przetworzoną żywnością. Wraz ze sklepowym pieczywem, wędlinami, pizzą, słodyczami do naszych organizmów przenikają niesamowite ilości substancji chemicznych, węglowodanów (głównie pod postacią syropów z modyfikowanej genetycznie kukurydzy) oraz wszechobecnego glutenu. Śmiało możemy powiedzieć, że składniki te uzależniają nas. Są przyczyną otyłości, insulinooporności, problemów z tarczycą, i nietolerancji pokarmowych. Kiedy sobie to uświadomimy, pragniemy zmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć jeść zdrowo. Początki jednak nie są proste. Jak sobie pomóc?

Przygotuj się

Zanim posiądziesz dość specjalistyczną wiedzę i zrozumiesz, jakie ilość białka, tłuszczów i węglowodanów powinna zawierać dobrze zbilansowana dieta, przygotuj się do zmian, które chcesz wprowadzić w swoim życiu. Zacznij od kuchni – pozbądź się wszystkiego, co przetworzone. Słodkie batoniki, czekoladki, nie najlepszej jakości mąki pszenne, napoje gazowane rozdaj rodzinie lub znajomym. Szczególną dyscyplinę zachowaj podczas zakupów. Rób je świadomie – czytaj składy, porównuj produkty. Wybieraj te najprostsze. Zawsze miej pod ręką butelkę wody mineralnej. A przede wszystkim nie popadaj w skrajności. Skup się na tym, żeby czerpać przyjemność z przygotowywania prostych, naturalnych i smacznych posiłków.

Jedz prosto

Nie musisz od razu piec ciasta z czerwonej fasoli i robić lasagne z cukinii. Nikt nie wymaga od Ciebie, że od razu doskonale odnajdziesz się wśród skomplikowanych przepisów na dania fit. Swobodnie zacznij od zupełnie prostych, naturalnych posiłków. Gdy zgłodniejesz zamiast przygotowywać grzanki z chleba tostowego, szynki i sera, ugotuj kaszę gryczaną, dodaj do niej posiekane warzywa i odrobinę oliwy z oliwek. Chodzi o to, żeby maksymalnie uprościć swoją dietę. Z pewnością dobrym pomysłem jest zupełne odstawienie na jakiś czas cukru. Pierwsze dni będą ciężkie, lecz później się przyzwyczaisz i nagle wszystko co słodkie stanie się dla ciebie niesmaczne. Pamiętaj, że do wszystkiego można się przyzwyczaić, a nawet polubić to, czego do niedawna się unikało. Natomiast jeśli nie masz czasu na zdrowe eksperymenty w kuchni, zaufaj specjalistom. Na początkach zmiany nawyków żywieniowych catering dietetyczny może okazać się zbawieniem. Specjaliści dobiorą dla Ciebie odpowiednie menu, takie jak np. dieta light, paleo, samuraj.

Do góry