Codzienne gotowanie może stać się z czasem nużące i męczące – z pewnością każdy z nas nie raz zastanawiał się, czym zaskoczyć bliskich podczas popołudniowego czy wieczornego posiłku. Na szczęście dzisiaj nie tylko możemy korzystać z praktycznie nieograniczonego zasobu przepisów, ale też szukać produktów spożywczych, które dawniej nie były tak łatwo dostępne. Jak gotować mądrze, zdrowo i smacznie? Powodem, przez który spędzamy coraz mniej czasu w kuchni, jest zazwyczaj nasza aktywność poza domem. Praca, zajęcia w szkole, kolejno zajęcia dodatkowe, spotkania w gronie znajomych. Zdecydowanie częściej decydujemy się zjeść na mieście niż samodzielnie przygotować wartościowy posiłek. Warto pamiętać, że własnoręcznie przygotowane dania są nie tylko bardziej wartościowe, ale i mogą okazać się gwarancją naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Jak powinna wyglądać nasza codzienna dieta?
Istnieje wiele teorii dotyczących tego, jak dużo i jak często powinniśmy jeść każdego dnia. Jedni upierają się przy trzech solidnych posiłkach dziennie, inni mówią o pięciu nieco lżejszych posiłkach. Zasadniczo to my sami musimy zastanowić się, jak dużo pokarmu jest nam dziennie potrzebne – wynika to przede wszystkim z codziennie wykonywanych aktywności, jak i potrzeb organizmu. Szukając najlepszego rozwiązania dla siebie i naszych bliskich przede wszystkim powinniśmy myśleć o kaloryczności potraw – każde danie powinno dostarczać nam odpowiednie dawki energii do podejmowania codziennych wyzwań. Warto jednak pamiętać o tym, aby kalorie te pochodziły z jak najlepszych źródeł! Czego unikać? Z pewnością silnie przetworzonych dań, częstych wizyt w fastfoodach. Ograniczmy także spożywanie złych tłuszczów i cukrów.
Witaminy i mikroelementy
Aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować konieczne jest stałe dostarczanie mu cennych witamin, składników odżywczych i mikroelementów. Najwięcej znajdziemy ich w świeżych i nieprzetworzonych warzywach i owocach. Produkty te powinny stanowić żelazny element diety każdego dnia. Zawierają nie tylko wymienione składniki, ale też wiele cennego błonnika pochodzenia naturalnego, który pozwala na regulowanie procesów metabolicznych w naszym organizmie.
Białko – roślinne czy zwierzęce?
Białko jest jednym z niezbędnych elementów naszej diety: pozwala ono budować tkanki i narządy, wspiera syntezę hormonów i enzymów. Znajdziemy je przede wszystkim w mięsie, ale także w nabiale, jajach czy też w roślinach strączkowych czy orzechach. Wybór źródła białka jest dzisiaj kwestią sporną: wiele mówi się o konieczności ograniczania spożycia mięsa. Warto wsłuchać się w swój organizm i określić nasze potrzeby – z pewnością dobrym pomysłem będzie wykorzystywanie wszystkich wymienionych źródeł białka w naszej codziennej diecie.
Gdzie szukać inspiracji?
Szukając inspiracji na codzienne gotowanie przede wszystkim warto zajrzeć do sieci – liczne blogi i portale kulinarne otworzą przed nami praktycznie nieskończone możliwości związane z przygotowaniem pysznych dań. Z pewnością olbrzymi ułatwieniem będzie możliwość wyszukiwania interesujących nas potraw po wartości kalorycznej czy konkretnych produktach spożywczych.