Suplementacja w dietach wegańskich – Kuźnia Zdrowia

Dieta wegańska stanowi nie lada pokusę dla wielu osób. Dzieje się tak poniekąd z tego powodu, że ludzie z większą świadomością podchodzą do dbałości o środowisko naturalne. Wielu ma jednak obawę co do niedoborów, które dieta wegańska może powodować. Wszyscy mogą jednak spać spokojnie, jeżeli będą w świadomy sposób podchodzić do odpowiedniej suplementacji.

Witamina B12

Witamina B12 to jeden z najważniejszych elementów, który każdego dnia należy dostarczyć własnemu organizmowi. Jest ona odpowiedzialna za metabolizm białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Uczestniczy także w takich procesach jak hematopoeza, czyli tworzenie elementów krwi. B12 odpowiedzialne jest również za podział komórkowy, wzrost organizmu. Niedobór tej witaminy może prowadzić nie tylko do osłabienia, ale także trudności z koncentracją, szybkiej męczliwości, bladości skóry, zawrotów głowy, a także anemii. Dlaczego o tym jest mowa? Ponieważ jest to witamina, która występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Wniosek z tego taki, że osoby będące na diecie wegańskiej nie mają szans na to, aby móc dostarczać ją każdego dnia. To właśnie dlatego tak ważna jest suplementacja w dietach wegańskich. Brak witaminy B12 może stanowić problem dla kobiet w ciąży. Może ona powodować także poważne problemy z sercem.

Suplementy w diecie wegańskiej

Nie można jednak powiedzieć, że dieta wegańska jest zła. Wręcz przeciwnie. Jest ona polecana, ponieważ pomaga zadbać o zdrowie. Należy jedynie zadbać o prawidłową suplementację, która pomoże zapewnić organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Oprócz witaminy B12, niezbędne będzie suplementacja także innych witamin i minerałów.

Kwasy omega 3

Ich największe źródło można znaleźć w rybach, które dieta wegańska wyklucza. Są to jedne z ważniejszych elementów, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu. To właśnie one poprawiają koncentrację, wspierają procesy myślenia. Badania dowodzą, że to właśnie omega 3 są w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzhaimera. Inną ich zaletą jest to, że zapobiegają one zakrzepom, które mogą tworzyć się w okolicy serca. Mówiąc o ich właściwościach, należy także wspomnieć o działaniu hipotensyjnym. Ważne jest również działanie kardioprotekcyjnie. Omega 3 polecane jest także jako ochrona przed alergiami. Codzienna dawka tych kwasów wspiera również działanie układu odpornosciowego. Dowiedzione jest również to, że omega 3 zmniejszają również ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej.

Wapń

Jest kolejnym pierwiastkiem, który należy suplementować. To fakt, że można go znaleźć w produktach roślinnych. Jednak jego przyswajalność ze źródeł roślinnych jest zdecydowanie gorsza, niż jest to w przypadku produktów mlecznych. Brukselka, brokuły, fasolka szparagowa, jarmuż – tak, można tam znaleźć naturalne źródła wapnia, jednak mogą one okazać się niewystarczające dla organizmu człowieka. Wapń odpowiedzialny jest za budowę kości oraz zębów. Jest to ważny pierwiastek, który bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. To on odpowiada za wydzielanie hormonów. Mięśnie mogą w prawidłowy sposób funkcjonować. Niedobory wapnia powodują odwapnianie kości. W efekcie są one bardziej podatne na złamania.

Cynk

Niewielkie ilości tego pierwiastka można znaleźć w ciecierzycy. Jednak na próżno szukać go w innych produktach roślinnych. To właśnie dlatego suplementacja będzie w stanie zapobiec niedoborom. Cynk to pierwiastek, który odpowiedzialny jest za prawidłowy wzrost paznokci oraz włosów. Należy również nadmienić, że pomaga on łagodzić objawy przeziębienia oraz grypy. Wśród innych ważnych jego funkcji należy wymienić także wsparcie dla układu rozrodczego, przeciwdziałanie chorobom prostaty, utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu. Nie można także zapomnieć o tym, że cynk wykazuje działanie antyoksydacyjne. To właśnie on wspiera walkę z wolnymi rodnikami. Jego odpowiednia ilość przyspiesza proces gojenia się ran. Jego działanie sprawia, że człowiek pozbywa się z organizmu ciężkich metali.

Jod

Można pomyśleć o jego suplementacji – o ile w diecie wegańskiej ktoś nie bazuje na soli jodowanej. Aczkolwiek, dodatkowa suplementacja jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom w organizmie. Jod pozytywnie wpływa na mózg. Bez niego prawidłowe zapamiętywanie nie będzie możliwe. Tak samo jest z koncentracją. Oddziałuje na częstotliwość skurczów mięśnia sercowego. Wpływa również na proces oddychania komórkowego. Jest ważny dla wytworzenia energii. Najważniejsze jest to, że to jod wpływa na prawidłowe działanie hormonu tarczycy. Nie można także zapomnieć o tym, że jest on ważny dla procesu dojrzewania oraz rozwoju narządów płciowych.

 

Wśród innych witamin, które należy suplementować, wymienić można witaminę D. Chociaż powinni pomyśleć o niej nie tylko weganie, ale także pozostała część społeczności. W szczególności w okresie jesienno-zimowym. Nazywana witaminą słońca, ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

Dobrze zbilansowana dieta wegańska jest w stanie dostarczyć pozostałych ważnych elementów, których nie może zabraknąć w codziennych posiłkach. Tylko w ten sposób będzie można wykluczyć różnego rodzaju dolegliwości negatywnie wpływające na samopoczucie.

Do góry