Sposoby na wzdęty brzuch i wzdęcia – Kuźnia Zdrowia

Wzdęty brzuch to dolegliwość, która bardzo często towarzyszy człowiekowi po sytych posiłkach. Aczkolwiek, nie brakuje osób, które mają do czynienia z takim zjawiskiem, jedząc również małe ilości pożywienia. Chcąc pozbyć się tej dolegliwości, która niekiedy wywołuje dodatkowo bóle w podbrzuszu, można wykorzystać domowe sposoby, wykazujące się dużą skutecznością.

Dlaczego mam do czynienia ze wzdęciami?

Za wzdęcia odpowiada m.in.  połykanie powietrza. Fachowo nazywa się to aerofagia. Wśród innych przyczyn, które odpowiadają za wzdęcia, znaleźć można:

  • zbyt szybkie jedzenie i problemy z trawieniem układu pokarmowego, który w jednym momencie otrzymuje nadmierne ilości pokarmu;
  • siedzący tryb życia, który towarzyszy osobom pracującym długie godziny za biurkiem;
  • spożywanie pokarmów, których działanie prowadzi do wzdęć, wymienić tu można m.in. rośliny krzyżowe, rośliny strączkowe;
  • niedobór enzymów trzustkowych, które towarzyszy chorobom przewlekłym, jest to zapalenie trzustki i mukowiscydoza;
  • niedobór laktazy;
  • celiakia;
  • choroby zapalne jelit;
  • czynnościowa niewydolność trzustki.

Jak można poradzić sobie ze wzdęciami?

Do wyboru jest kilka różnych sposobów, których wybór można uzależnić od występującej przyczyny. Jeżeli za pojawiające się wzdęcia odpowiadają nasiona roślin strączkowych, można po prostu zrezygnować z ich spożycia. Również dobrą opcją będzie ich uprzednie namoczenie od 12 do 24 godzin. Potem należy je ugotować bez zastosowania przykrycia. W ten sposób z warzyw wydostaną się lotne związki siarki, które są również obecne w brokułach i kalafiorach. Je także należy gotować bez przykrycia dla własnego bezpieczeństwa. Prawidłowe przygotowanie posiłków, bez dużej ilości tłuszczów (szczególnie należy uważać na smażone potrawy) również pomoże poradzić nam sobie ze wzdęciami.

Jeżeli jemy owoce i warzywa, to postarajmy się aby były one jak najświeższe. Jeżeli w owocach są pestki (np. winogrona, arbuz), zadbajmy o ich usunięcie.

Z kolei osoby, które kochają chleb, powinny zrezygnować z tego, który przygotowany jest na drożdżach. Zdecydowanie ; epszym rozwiązaniem będzie ten na zakwasie.

Błonnik a wzdęcia

Duża ilość wzdęć i towarzyszących im zaparć to efekt diety ubogiej w błonnik pokarmowy. Ten związek pochodzenia roślinnego poprawia metabolizm, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na pracę jelit. Jego działania sprawia, że z układu pokarmowego zostają usunięte wszystkie resztki pokarmowe, które będą wydalane, dzięki regulacji rytmu wypróżniania się. Należy jednak kontrolować ilość spożywanego błonnika (maks. 25 mg na dzień), ponieważ zbyt duża ilość także może wywoływać problemy zdrowotne. Obok błonnika bardzo ważne jest także picie minimum dwóch litrów wody każdego dnia. W ten sposób z organizmu usuwane są wszelkiego rodzaju toksyny, które mogą odpowiedzialne za wzdęty brzuch.

Aktywność fizyczna

Jak napisaliśmy powyżej, za wzdęty brzuch odpowiada siedzący tryb życia. Należy więc położyć mocny nacisk na zwiększenie ruchu. Przynajmniej raz na godzinę trzeba wstać od biurka i przejść się, np. dookoła pomieszczenia lub po korytarzu. Warto po pracy pójść na spacer – nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Można także pomyśleć o tym, aby zapisać się na trening i trenować dwa, trzy razy w tygodniu. W końcu nie na darmo mówi się o tym, że ruch to zdrowie. Pomoże to wspierać proces wydzielania się gazów. Oprócz tego wzdęty brzuch (i nie tylko) należy masować okrężnymi ruchami zgodnie ze wskazówkami zegara. W ten sposób jelita zostaną pobudzone do lepszej pracy.

Zioła na wzdęty brzuch

Zamiast stosować leki na wzdęcia, lepiej postawić na naturę, która może zaoferować różne zioła, mające pozytywny wpływ na organizm człowieka. Zalicza się do nich:

  • szałwię – jej działanie sprawia, że w jelitach nie dochodzi do nadmiernej fermentacji. Wykazuje ona działanie rozkurczowe. Herbatę z szałwii można pić trzy razy w ciągu dnia;
  • mięta – pobudza jelita do pracy, a na dodatek wykazuje działanie wiatropędne. Najlepsze działanie ma świeża mięta, ale można stosować także tą w saszetkach do zaparzania, którą należy wypijać trzy razy na dzień;
  • rumianek – dzięki działaniu rozkurczowemu, usprawnia pracę jelit, wykazuje także działanie wiatropędne. Polecany jest szczególnie dla osób, których układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy. Tę herbatę także można spożywać do 3 razy na dzień;
  • kardamon – przyprawa świetnie sprawdzająca się do ciast i deserów, pozytywnie oddziałuje na problemy trawienne;
  • kminek – działa rozkurczowo i łagodzi wzdęcia. Kminek można zjeść na łyżeczce (np. z dodatkiem majeranku), można go zaparzyć, ale warto stosować także przyprawę do potraw z wykorzystaniem roślin strączkowych, kapusty, a nawet do pieczywa;
  • kwiat lawendy – pozytywnie wpływa na problemy trawienne. Wyróżnia się swoją delikatnością, więc można go pić w formie naparu;
  • gorczyca biała – dostępna jest w nasionach, które w pierwszej kolejności należy zgnieść. Potem należy zalać je wodą i pozostawić na noc.

 

Oprócz tych ziół, na wzdęcia polecane są również: dziurawiec, melisa, ziele macierzanki, owoc anyżku, siemię lniane, imbir i majeranek.

 

Wzdęty brzuch powoduje dyskomfort. Należy więc pamiętać o tym, aby jeść powoli i każdy kęs dokładnie przeżuwać. Po obfitych posiłkach warto pomyśleć o herbatce ziołowej. Lepiej zrezygnować ze spożywania napojów gazowanych, ponieważ ich obecność również często powoduje wzdęcia.

Do góry