Słodzik – czy jest zdrowy i rzeczywiście można go stosować na dietach odchudzających? – Kuźnia Zdrowia
Słodzik – czy jest zdrowy i rzeczywiście można go stosować na dietach odchudzających?

Niestety, wciąż wiele osób, które pragną rozpocząć w swoim życiu zupełnie nowy etap – zacząć zdrowo się odżywiać i schudnąć – właściwie nie ma świadomości i wiedzy, na temat tego, co jest zdrowe i pomoże zrzucić zbędne kilogramy, a co nie. Oczywiście wiemy, że pierwszą rzeczą, z jakiej należy zrezygnować jest cukier i słodycze. Jednak często łudzimy się, że w zamian do kawy i herbaty możemy dodać kilka tabletek słodziku, zaś na deser schrupać dietetyczny batonik, a następnie popić go Colą Zero. Zastanówmy się i krok po kroku przeanalizujmy, dlaczego sztuczne substancje słodzące to niekoniecznie najlepsze wyjście z sytuacji.

Rodzaje słodzików

Przede wszystkim słodziki to substancje, które pobudzają receptory smaku słodkiego na języku. Jako, że zawierają niewiele kalorii, wydają się być dobrą alternatywą dla tradycyjnego białego cukru – zarówno jako dodatek do napojów gorących, jak i wszelkiego rodzaju gotowych produktów dietetycznych. Wszystko wydaje się być w miarę w porządku, jeśli są to środki pochodzenia naturalnego, np. ksylitol (powstaje z ksylozy z drzewa brzozowego), laktikol (z laktozy), sorbitol (z glukozy), mannitol (z mannozy), insulina (z korzenia cykorii). Ich słodycz nie przekracza bowiem pod tym względem cukru. Niebezpiecznie robi się w momencie, gdy sięgamy po substancje intensywnie słodzące, sztuczne: aspartam, sacharyna, neohesperydyna, acesulfam K, cyklaminiany, sukraloza (splenda), alitama oraz naturalne: taumatyna, stewiozydy, gliceyrhyzyna, mirakulina, kurkulina, pentadyna, mabinlina, monelina. Ich słodycz jest od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy razy większa niż sacharozy.

Słodziki a masa ciała i zdrowie

W ciągu wielu lat, odkąd na rynku na stałe zagościły słodziki i produkty zawierające takie substancje, przeprowadzono wiele badań obserwacyjnych nad ich wpływem na zdrowie i masę ciała człowieka. Wszystkie, pokazały, że osoby, które wprowadziły do swojej diety silne substancje słodzące zamiast chudnąć, tyły. Natomiast badania kliniczne wskazały wynik przeciwny. Wniosek, z tego taki, że nie można ślepo wierzyć w cudowne działanie słodzików. Tym bardziej, że naukowcy donoszą o wpływie słodzików na zachorowania na cukrzycę typu II, choroby serca oraz zespół metaboliczny. Co więcej, wykazują niszczące działanie na jakże istotną dla całego organizmu florę jelitową. Podsumowując, zamiast sięgać po sztuczne, przetworzone produkty „dietetyczne”, lepiej postawić na naturalne, świeże składniki, z których składa się chociażby dieta paleo i standard.

Do góry