Zmiana trybu życia na zdrowy przeważnie obejmuje kilka etapów. Kiedy już zdamy sobie sprawę z tego, że niemal nieustannie odczuwamy zmęczenie, jesteśmy zestresowani, odżywiamy się byle jak oraz źle czujemy się we własnym ciele wiele z nas postanawia, że rozpocznie przygotowywać zdrowe posiłki i regularnie ćwiczyć. Szczególnie na początku drogi niesamowicie pomocny okazuje się catering dietetyczny oraz wykupienie karnetu na siłownię, basen, fitness bądź też zakup butów biegowych. Część z nas po pewnym czasie załapuje tzw. bakcyla i podejmuje się coraz intensywniejszej aktywności fizycznej oraz poszukuje jadłospisów, które uzupełnią dzienne zapotrzebowanie w niezbędne składniki odżywcze. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się ćwiczenia cardio, które powinny iść w parze z dietą samuraj. Wobec tego, sprawdźmy jak trening cardio wpływa na organizm?
Co to jest trening cardio?
Zanim omówimy wpływ ćwiczeń cardio na nasz organizm, warto zastanowić się w ogóle co to jest trening cardio. Otóż jest to ogólna nazwa dla takich dyscyplin sportu i takiego sposobu ćwiczenia, które pozytywnie wpływają na wytrzymałość organizmu, a także dotleniają mięśnie. W związku z tym, do sportów cardio zaliczamy: bieganie, jazdę na rowerze, rolkach, wrotkach i łyżwach, pływanie, fitness, nordic walking, a także gry zespołowe, np. piłkę nożną, ręczną, siatkówkę i koszykówkę. Stąd też nic dziwnego, że trening cardio z roku na rok cieszy się coraz większą sławą – różnorodność aktywności fizycznych sprawia, że każdy z nas może znaleźć pośród nich coś w sam raz dla siebie.
Co daje trening cardio? Jak bieganie, pływanie, fitness itd. oddziałują na nasz organizm?
Regularny, prawidłowo przeprowadzony trening cardio w połączeniu z odpowiednio zbilansowanym menu, takim jak dieta samuraj ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Tego typu ćwiczenia przede wszystkim usprawniają układ krążenia, w związku z czym powinno się je stosować nie tylko w ramach profilaktyki, ale i leczenia. Trening wytrzymałościowy powoduje bowiem obniżenie się częstotliwości skurczów serca, w wyniku czego pracuje ono dużo wydajniej. Prócz tego, systematyczne bieganie, pływanie, fitness i inne sporty tlenowe obniżają ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom „złego” cholesterolu, jednocześnie podwyższając poziom „dobrego” cholesterolu. A co daje trening cardio w kontekście układu oddechowego? Otóż wzmacniając mięśnie oddechowe usprawnia on jego funkcjonowanie – oddech staje się głębszy, możliwe jest pobieranie większej ilości tlenu, wszystkie komórki są lepiej dotlenione. Wreszcie, trening cardio to jeden z najlepszych sposobów na spalanie tkanki tłuszczowej, a także poprawy ogólnego samopoczucia, również psychicznego.
Trening cardio – jaka dieta?
Każdy, kto regularnie uprawia jakiś sport prędzej czy później na własnej skórze odczuwa jak niesamowicie ważna jest odpowiednio dopasowana dieta, a przede wszystkim co jemy przed i po aktywności fizycznej. Co więcej, posiłki okołotreningowe bardzo często decydują o efektywności podejmowanego wysiłku, a co za tym idzie są jego składową, kluczowym elementem. Tyczy się to nie tylko siłaczy czy też zawodników MMA, ale również biegaczy, kolarzy, rolkarzy, pływaków, łyżwiarzy, osób uprawiających fitness bądź też nordic walking, czyli wszystkich tych, którzy uskuteczniają trening cardio. Jaka dieta będzie więc dla nich odpowiednia? W poprzednim poście wspomnieliśmy już, że w parze z tego rodzaju ćwiczeniami powinna iść dieta samuraj. Pójdźmy o krok dalej i sprawdźmy co powinno się jeść przed treningiem i po treningu cardio.
Trening cardio – co jeść przed ćwiczeniami?
Choć po dziś dzień wiele osób twierdzi, że trening cardio przynosi najlepsze efekty, gdy przystępuje się do niego z pustym żołądkiem. Niestety nie możemy zgodzić się z tym poglądem. O ile kilkunastominutowy jogging o poranku przed śniadaniem raczej nikomu nie zaszkodzi, o tyle dłuższy bieg (a przecież taki z założenia powinien być trening cardio) mógłby przyprawić nas o mdłości, zawroty głowy, ogólne poczucie osłabienia spowodowane brakiem energii. Nie jest to jednak równoznaczne z koniecznością spożywania węglowodanów prostych przed i po treningu, tak jak to ma miejsce w przypadku ćwiczeń na siłowni na budowę masy. W cardio chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej, a więc przed treningiem należy ograniczyć węgle do minimum. To zmusi organizm do czerpania energii z pokładów tłuszczu.
Trening cardio – co jeść po aktywności fizycznej?
Po skończonym treningu cardio warto zadbać o właściwą regenerację. W tym przypadku nic nie sprawdza się tak dobrze, jak posiłek węglowodanowo – białkowy. Niesamowicie ważne, aby dokładnie obserwować swój organizm, a co za tym idzie wszelkiego rodzaju modyfikacje w diecie samuraj konsultować z profesjonalnym dietetykiem bądź też trenerem personalnym, który może pochwalić się tytułem specjalisty ds. żywienia. Może okazać się, że dla lepszych efektów niezbędne będzie ograniczenie cukru. Nie wolno jednak popadać w skrajności i zupełnie go eliminować, ponieważ mogłoby to przyczynić się do trwania procesów katabolicznych oraz powolnego zanika wypracowanych mięśni.