Dieta przy niedoczynności tarczycy – Kuźnia Zdrowia
Dieta przy niedoczynności tarczycy

Niestety, żyjemy w czasach, w których wiele osób cierpi na różnego rodzaju schorzenia, nietolerancje pokarmowe, alergie. Część z nich była już oczywiście znana ludzkości przed laty, jednak nie wszyscy byli świadomi tego, że dotyczy ich dane schorzenie. Co ciekawe, dziś okazuje się, że wiele chorób możemy leczyć m.in. poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Tak jest np. w przypadku niedoczynności tarczycy. Choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy może mieć różnorakie objawy. Pośród nich wymieniamy m.in. uczucie zmęczenia, senności i zimna, zaburzenia pamięci, depresję, nadwagę, nadciśnienie tętnicze, łuszczącą się skórę, suche, osłabione włosy oraz problemy z miesiączkowaniem oraz płodnością. Wobec tego, nie ulega wątpliwości, że dieta przy niedoczynności tarczycy ma niemałe znaczenie. Z jej pomocą możemy bowiem dostarczyć organizmowi witaminy i minerały, które zneutralizują przykre objawy. Co jeść przy niedoczynności tarczycy? Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy? Sprawdźmy!

Co jeść przy niedoczynności tarczycy?

W dzisiejszych czasach każdy, kto dowiaduje się, że choruje na niedoczynności tarczycy, ale też nadczynność, Hashimoto i inne tego rodzaju schorzenia automatycznie zaczyna zastanawiać się nad odpowiednią dietą. Przy niedoczynności tarczycy można oczywiście próbować różnego rodzaju jadłospisów umieszczanych w internecie, jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z porady profesjonalisty, który ułoży dla nas dietę indywidualną. Dieta taka powinna być przede wszystkim bogata w jod, selen, żelazo, witaminę A, antyoksydanty, oraz kwasy omega-3. Wobec tego, co jeść przy niedoczynności tarczycy? Z pewnością warto sięgać po czerwone mięso i podroby, kaszę gryczaną, tłuste ryby oraz wybrane warzywa i owoce. Nie zaszkodzi także dodatkowo suplementować niektóre witaminy i minerały, oczywiście pod kontrolą dietetyka.

Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?

Skoro wiemy już co jeść przy niedoczynności tarczycy, pora zastanowić się jakich produktów należy unikać. Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy? Przede wszystkim jak ognia trzeba wystrzegać się produktów wysoce przetworzonych, bowiem mają one bardzo negatywny wpływ na tarczycę i hormony. Poza tym, poszukując idealnej diety przy niedoczynności tarczy, warto pamiętać, że najgorszym co moglibyśmy sobie zafundować (oczywiście poza żywnością typu fast food) jest menu niskokaloryczne i nisko-węglowodanowe.

Do góry