Dieta przy chorobach tarczycy – Kuźnia Zdrowia

Niedoczynność tarczycy może powodować ogrom dolegliwości. Wśród nich można wymienić: ospałość, nadwagę. Kobiety często zauważają u siebie zaburzenia cyklu miesiączkowego. Choroby tarczycy wymagają zastosowania odpowiednich leków. Aczkolwiek, nie można zapomnieć o tym, że istotną rolę odgrywa również dieta. W ten sposób przykre dolegliwości towarzyszące tej chorobie, odejdą w zapomnienie.

Przyczyny chorób  tarczycy

Nieprawidłowa praca tarczycy spowodowana jest:

●       Hashimoto – jedna z najczęściej występujących przyczyn. Jest to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy;

●       uszkodzenie gruczołu tarczycy – może ono być spowodowane innymi chorobami, w tym chociażby nowotworem;

●       częściowe lub całkowite wycięcie gruczołu tarczycy;

●       inne schorzenia związane z tym narządem.

Wypadanie włosów, a także nasilająca się depresja mogą być objawami, które świadczą o tym, że tarczyca nie działa w prawidłowy sposób.

 

Prawidłowo zbilansowana dieta

Lekarz na pewno przepisze odpowiednie preparaty, które trzeba będzie przyjmować przez całe życie. Wskaże on także na to, że liczy się również prawidłowo zbilansowana dieta. Uzależniona jest ona tak naprawdę od indywidualnego rozpoznania medycznego.
Osoby będące świadome tego, że mają do czynienia z nadwagą, muszą zdecydować się na dietę redukcyjną. Istnieje bowiem mit, który mówi o tym, że pacjenci z chorobami tarczycy muszą pogodzić się z nadwagą. Jest to błędne myślenie. Wystarczy odpowiednie rozplanowanie mikro i makro składników, aby móc sobie z tym problemem poradzić. Dobrym pomysłem będzie wizyta u dietetyka, który nie tylko weźmie pod uwagę aspekt chorobowy, przyjmowane leki, ale także codzienny tryb życia. W ten sposób pomoże on ułożyć dietę, która pomoże zadbać o siebie bez względu na istniejące choroby towarzyszące.

Co można jeść w chorobach tarczycy?

Okazuje się, że osoby zmagające się na co dzień z chorobami tarczycy muszą trzymać się podstawowych zasad prawidłowego żywienia. Należy jednak zapoznać się z

listą produktów, które na stałe lub w części należy wykluczyć ze spożywania

 

● słodycze, czyli produkty zaliczane do wysokokalorycznych i z zawartością tłuszczów trans;

● wędliny oraz tłuste mięsa;

● pszenne produkty, w tym pieczywo, jasne makarony, kasze, kaszki, ponieważ w ich składzie nie ma dużych ilości błonnika pokarmowego;

● surowe warzywa kapustne, dozwolone jest ich spożycie po odpowiedniej obróbce termicznej, aczkolwiek nawet wtedy muszą to być ograniczone ilości;

● słone przekąski, wśród nich można znaleźć najpopularniejsze chipsy i paluszki, zbyt duża ilość soli może powodować powstawanie obrzęków;

● margaryny twarde, boczek i smalec;

● alkohole, energetyki i inne słodzone napoje gazowane.

Wśród produktów, które często powinny pojawiać się w diecie osób z chorobami tarczycy, należy wymienić:

● chude mięso i wędliny;

● jajka;

● pełnoziarniste i razowe pieczywo;

● ciemne makarony, grube kasze, ryż brązowy, płatki owsiane;

● warzywa (oprócz kapustnych) w każdej postaci świeżej i mrożonej, podobnie jest z owocami;

● soczewica, ciecierzyca, bób, fasola i groch, czyli nasiona roślin strączkowych;

● oleje roślinne, może to być oliwa z oliwek oraz olej rzepakowy;

● łosoś, makrela, dorsz, pstrąg;

● chude produkty nabiałowe

Jeżeli chodzi o pożywną przekąskę, to można zdecydować się na nerkowce, orzechy laskowe, migdały, orzechy brazylijskie. Można także spożywać siemię lniane.

Niezbędne pierwiastki w diecie chorób z tarczycą

Dieta w chorobach tarczycy jest bardzo ważna. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby każdego dnia dostarczać organizmowi niezbędne pierwiastki, które będą wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu – w szczególności, jeżeli chodzi o choroby tarczycy.

Jod

Jod (nie może on być jednak dodatkowo suplementowany!) pełni ważną rolę w produkcji hormonów tarczycy. Może on zostać dostarczony razem z solą jodowaną oraz otrębami. Naturalne źródła jodu znajdują się również w następujących rybach: makrela, dorsz, łosoś oraz ostrygi. Wszystko można popijać wodą, która jest fortyfikowana jodem.

Selen

Selen zwiększa przyswajalność jodu oraz jest ważny dla hormonów produkowanych przez tarczycę. Jego naturalne źródła można znaleźć w skorupiakach, ale także grzybach, jak również czosnku, rybach i orzechach brazylijskich.

Witamina D

Kolejnym elementem jest witamina D, którą należy suplementować. O tym w jaki sposób, powinien zdecydować lekarz.

Zelazo i cynk

Dodatkowo można postarać się także o odpowiednie dawki żelaza i cynku.

Dieta pudełkowa a choroby tarczycy

Samodzielne tworzenie zdrowych i zbilansowanych posiłków w przypadku chorób tarczycy może okazać się problemem.
Rozwiązaniem może okazać się catering dietetyczny. W ofercie nie brakuje propozycji dedykowanych dla osób zmagających się z tego typu dolegliwościami. Pomoże to zadbać o własne zdrowie. Nikt nie musi obawiać się tego, że w ich codziennym menu znajdą się składniki, które mogą spowodować wystąpienie negatywnych zjawisk. Do tego można być pewnym tego, że z diety zostaną wykluczone konserwanty, ulepszacze smaku i barwniki. Catering dietetyczny to wygodna alternatywa, którą warto wykorzystać.

Choroby tarczycy nie muszą okazać się dla nikogo wyrokiem. Dbając o przyjmowanie leków i prawidłowo zbilansowaną dietę, nadal będzie można cieszyć się radością życia.

Do góry