Wiele osób kojarzy cukier ze słodkościami, które kuszą nas na sklepowych półkach. Mowa tutaj o batonikach, czekoladach, cukierkach, ciasteczkach. Nie można jednak zapomnieć o tym, że cukier towarzyszy tak naprawdę wielu innym produktom spożywczym, m.in. znaleźć go można w gazowanych napojach, jogurtach owocowych, płatkach śniadaniowych. Cukier używany jest również w trakcie wyrobu pieczywa oraz coraz częściej dodawany do wędlin czy dań gotowych. Cukier często nazywany jest “białą śmiercią” doprowadza do powstania nadwagi i otyłości. Warto z niego zrezygnować, zastępując go zdrowymi zamiennikami.
Zdrowe zamienniki cukru
Nie brakuje osób, które przyznają, że nie wyobrażają sobie życia bez cukru. Bez słodkich batoników, pączków, drożdżówek i innych łakoci, które czasem wykazują działanie “terapeutyczne”, tzn. próbują poprawić humor. Nie tędy jednak droga, bowiem jeden, dwa, trzy batoniki, kubełek lodów, paczka ciasteczek lub inne słodycze stanowią zagrożenie dla organizmu w każdej ilości. Należy zrezygnować z białego cukru na rzecz innych, zdrowszych zamienników, które są w stanie sprawić, że słodki smak wciąż będzie gościł w naszym życiu.
Jak można zastąpić cukier?
Stewia i ksylitol
Są to dwa najbardziej znane produkty spożywcze, które dostępne są już od bardzo długiego czasu.
Stewia jest ogromnym fenomenem, ponieważ jest słodsza od cukru o nawet 300 razy! Pomimo tego, nie posiada ona żadnych kalorii, więc jest to idealny wybór dla osób chcących zadbać o siebie. Stewia jest rośliną, która pochodzi z Ameryki Południowej. Można otrzymać ją w postaci płynnej, sproszkowanej, a nawet w wygodnych tabletkach do wykorzystania. Istnieje możliwość wykorzystania stewii suszonej. Wystarczy 1 łyżeczka stewii, która jest równa jednej szklance cukru.
Ksylitol uzyskuje się z kory brzozy. Wyróżnia go to, że posiada niski indeks glikemiczny, który równy jest osiem. Jest to zdrowa propozycja, która ma aż o 40% mniej kalorii niż tradycyjny cukier. Ksylitol ma postać proszku, który na dodatek jest łatwo dostępny. Jeżeli chodzi o smak, to jest taki sam jak w przypadku białego cukru.
Syrop klonowy i melasa
Syrop klonowy uzyskuje się z pni klonu. Jest to słodkość, która od wielu lat kojarzona jest z Kanadą. Ten tradycyjny wybór polecany jest z tego względu, że jest zdrowym zamiennikiem, który ma na dodatek zdecydowanie mniej kalorii. Należy jednak na niego uważać, jeżeli ktoś jest diabetykiem, ponieważ ma on wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 65. Dzięki temu, że w jego składzie nie ma żadnych konserwantów, można go przechowywać aż 1,5 roku.
Melasa jest tak naprawdę wyrobem, który jest produktem ubocznym powstającym podczas produkcji cukru. W swojej konsystencji przypomina syrop, który na dodatek ma czarny kolor. Należy jednak na nią uważać, ponieważ podobnie jak syrop klonowy posiada wysoki indeks glikemiczny – wynosi on IG=70. Jeżeli ktoś jest diabetykiem, nie może z niej korzystać. Dobra wiadomość dla pozostałej części osób chcących skorzystać z melasy – ma ona zaledwie 290 kcal w 100 g.
Miód
Miód ma podobną kaloryczność do białego cukru. Ma jednak tę zaletę, że jest produktem naturalnym i zdrowszym. W jego składzie można bowiem znaleźć glukozę i fruktozę. Można go używać, ale nie można tego robić nazbyt często. Jego indeks glikemiczny jest zróżnicowany i utrzymuje się w granicach od 57 do 80. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie rodzajem miodu ma się do czynienia. Miód jest szczególnie wskazany wśród osób chorych, ponieważ wykazuje on działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. To także naturalny lek, który wspiera działanie układu trawiennego. Nigdy nie można go podgrzewać powyżej 40 stopni, ponieważ wtedy jego dobroczynne właściwości zanikają.
Erytrol
Erytrol uzyskiwany jest dzięki procesowi fermentacji glicerolu. Aczkolwiek, można go znaleźć w naturalnej postaci, ale w niewielkich ilościach, w owocach i pyłkach kwiatowych. Jego kaloryczność jest bardzo niska. W 100 g znajduje się zaledwie 20 kcal. Dzięki temu, że nie podnosi on poziomu glukozy, polecany jest dla diabetyków. Tym bardziej że jego IG=0.
Tagatoza i syrop daktylowy
100 g tagatozy to zaledwie 150 kcal, więc jest to dobre rozwiązanie dla osób dbających o zdrowe odżywianie i wagę. Ten cukier, który powstaje dzięki laktozie, swoim smakiem dorównuje sacharozie. Jego IG równia się zaledwie 7,5, więc może być spożywany przez osoby będące na diecie o niskim indeksie glikemicznym i diabetyków.
Syrop daktylowy to już ostatnia propozycja, która jest w stanie zastąpić biały cukier. Jego wadą jest IG=60, więc należy uważać z jego wykorzystaniem. Diabetycy kategorycznie muszą z niego zrezygnować. Daktyle z reguły dostępne są w formie suszonej. Można je także kupić w formie płynnej. Sam syrop jest zdecydowanie słodszy od tradycyjnego cukru, więc nie należy przesadzać z jego ilością.
Wymieniliśmy najpopularniejsze zamienniki białego cukru, które dozwolone są dla osób będących na diecie z określonymi wyżej wyłączeniami. Diabetycy szczególnie muszą na siebie uważać. Kupując zdrowe zamienniki cukru, należy uważać. W sklepach można bowiem znaleźć te zamienniki, które określane są jako zdrowe, ale prawda niestety jest inna. Należy wczytać się zawsze w etykietę wybranych produktów, aby mieć pewność, że faktycznie będzie można korzystać ze zdrowych zamienników cukru.