Czy dieta na dowóz to dobre rozwiązanie dla aktywnych fizycznie? – Kuźnia Zdrowia
Czy dieta na dowóz to dobre rozwiązanie dla aktywnych fizycznie?

Sport, szczególnie ten uprawiany regularnie to z jednej strony przyjemność, pasja, sposób na bycie w formie, z drugiej poświęcenie i wyrzeczenia. Jeśli nieustannie chcemy poprawiać osiągane wyniki, bić własne rekordy, stawać się coraz lepsi przede wszystkim musimy dać sobie czas i uzbroić się w cierpliwość. A nade wszystko do intensywnych treningów należy podejść z głową. Trzeba mieć świadomość, że do pożądanych efektów nie dojdziemy tylko poprzez ćwiczenia. Nasz organizm i procesy jakie w nas zachodzą niestety są dużo bardziej skomplikowane. W parze z bieganiem, jazdą na rowerze, pływaniem, fitnessem, crossfitem czy po prostu siłownią musi iść właściwie odżywianie. W przypadku sportowców jest to bardzo istotne i niestety – niełatwe. Trzeba wiedzieć, z czego mają się składać poszczególne posiłki, zarówno przed, jak i po treningach. To dlatego mądrym posunięciem wydaje się dieta na dowóz.

Dieta samuraj – najlepsza opcja dla sportowców

Jeśli sport jest ważną częścią naszego życia – uprawiamy go amatorsko lub zawodowo i bardzo intensywnie, najzdrowszym rozwiązaniem, które dostarczy nam właściwych pokładów energii i pozwoli osiągać doskonałe wyniki jest dieta samuraj. Składa się na nią pięć posiłków w ciągu dnia. W zależności od planu treningowego odpowiednio dopasowuje się ich kolejność. Pierwszy posiłek białkowo-tłuszczowy bazuje głównie na jajkach lub rybach, a także pasztetach z warzyw i podrobów, drugi na wysokiej jakości tłustych mięsach z dodatkiem kiszonek. Kolejno jeden posiłek około treningowy powinien być serwowany w formie płynnej, drugi służący regeneracji składa się z chudego mięsa drobiowego lub ryb, ryżu, makaronu ryżowego bądź kaszy jaglanej oraz warzyw. Wreszcie kolacja to węglowodany złożone z niewielkim dodatkiem prostych, a także warzywa doprawione przyprawami odkwaszającymi organizm.

Dieta na dowóz – gwarancja właściwie zbilansowanych posiłków

Już z krótkiego opisu diety samuraj możemy wyciągnąć wnioski, że ułożenie właściwej diety dla sportowca, a tym bardziej przygotowywanie wszystkich posiłków jest nie tylko zajęciem niezwykle czasochłonnym, ale i dość trudnym. Stąd też dostępna w większości miast (już nie tylko w Warszawie, ale i mniejszych miejscowościach, takich jak Rybnik) opcja diety na dowóz szczególnie w przypadku sportowców wydaje się najrozsądniejszym wyjściem z sytuacji. Warto z niej skorzystać zwłaszcza w okresach przygotowywanie się do ważnych zawodów i konkursów.

Do góry