W dzisiejszych czasach, kiedy mamy tak duży wybór co do produktów spożywczych, przepisów na różnego rodzaju dania oraz najrozmaitszych diet, rzeczywiście sporo uwagi poświęcamy kwestii żywienia. Po latach zachwytu nad jedzeniem z barów serwujących fast food oraz nad słonymi i słodkim przekąskami, emocje wreszcie opadły i zaczynamy się zastanawiać, jak jeść zdrowo. Co istotne, składają się na to dwa elementy, po pierwsze – co jemy, po drugie – w jakich ilościach i z jaką częstotliwością. Wobec tego, najwyższa pora zastanowić się co ile godzin powinno się jeść, a co za tym idzie ile razy jeść w ciągu dnia. Radzimy, co ile należy jeść posiłki, by cieszy się dobrym zdrowiem, samopoczuciem oraz wyglądem!
Ile razy jeść w ciągu dnia?
Nie sposób ustalić co ile godzin powinno się jeść, jeśli nie zna się zalecanej liczby posiłków. W związku z tym, w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić ile razy jeść w ciągu dnia. Jaką dzienną ilość posiłków rekomendują lekarze oraz dietetycy? Zacznijmy może od tego, że tradycyjne podejście, czyli trzy posiłki – śniadanie, obiad i kolacja to zdecydowanie za mało. Tym bardziej należy unikać sytuacji, że jemy tylko dwa razy dziennie, zwykle duże porcje, oczywiście o ile z takich czy innych przyczyn nie zalecił nam tego lekarz, pod którego opieką jesteśmy. W takim razie, ile razy jeść w ciągu dnia? Otóż optymalne wydaje się spożywanie od czterech do pięciu posiłków dziennie. U zdecydowanej większości osób sprawdza się metoda, że lepiej jeść częściej, lecz w nieco mniejszych ilościach. Dzięki temu nasz organizm doskonale trawi spożywane pokarmy. Ponadto, w tak prosty sposób minimalizujemy ryzyko podjadania między posiłkami, co jest główną przyczyną nadprogramowych kilogramów. Natomiast, w jakich odstępach czasu, tj. co ile godzin powinno się jeść?
Co ile należy jeść posiłki?
Skoro wiemy już, ile razy jeść w ciągu dnia, najwyższa pora ustalić co ile należy jeść posiłki, których powinno być, jak już ustaliliśmy, około 4-5. Jak radzą eksperci, najlepiej jest jeść co około 3-4 godziny, przy czym najlepiej, żeby każdego dnia były to stałe godziny. W taki sposób nasz organizm po czasie przyzwyczaja się, i sam zaczyna nam wysyłać sygnały, kiedy potrzebuje dawki energii. Warto przy tym pamiętać, że najważniejszym posiłkiem każdej diety jest pierwsze śniadanie – powinno ono być najpożywniejsze, dostarczać nam niezbędnych do funkcjonowania o poranku kalorii. Z kolei dobrze, aby kolacja była w miarę możliwości lekkostrawna. Co więcej, o ile śniadanie warto spożyć już na kilkanaście minut po wstaniu, o tyle ostatni, a więc 4 lub 5 posiłek należy zjeść nie później niż 2 godziny przed snem.