Aktywność fizyczna i dieta przed ciążą – Kuźnia Zdrowia
Przyznajmy sobie szczerze – ciąża to z jednej strony piękny czas, z drugiej dość ciężki, wymagający cierpliwości, pewnych wyrzeczeń, skupienia się na sobie i swoim organizmie. W trakcie dziewięciu miesięcy ciało kobiety bardzo się zmienia. I nie chodzi tu tylko o coraz większy, krąglejszy brzuch, ale też przemiany wewnętrze, samopoczucie. Kiedy wyczekiwane dziecko rozwija się w ciele przyszłej mamy, która nagle zaczyna przybierać na wadze, odczuwać ona może różnego rodzaju dolegliwości. Dlatego też, w dzisiejszych czasach warto specjalnie przygotować się do tego czasu, aby uniknąć ewentualnych powikłań, czuć się dobrze, a po rozwiązaniu szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Na kilka miesięcy, a nawet rok przed warto więc wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Ogromne znaczenie ma także dieta przed ciążą. Aktywność fizyczna przed planowaną ciążą W miarę dojrzewania do decyzji o chęci posiadania dziecka, warto stworzyć plan działania, który pomoże nam odpowiednio przygotować się do tego magicznego czasu. Przede wszystkim powinnyśmy mieć na uwadze, że ciąża, szczególnie w ostatnich tygodniach, a tym bardziej poród to ogromny wysiłek dla organizmu kobiety. Proces ten obciąża nie tylko mięśnie i kości, ale również stawy i tkanki. W związku z tym, im będziemy silniejsze, tym lepiej go zniesiemy. Na rok przed zajściem w ciąże zaleca się przestrzeganie regularnej aktywności fizycznej. Swoje codzienne zajęcia warto poszerzyć o ćwiczenia, np. aerobik, pilates, jazdę na rowerze lub pływanie, czyli dyscypliny sportu, które poprawią naszą kondycję, wytrzymałość i elastyczność mięśni, a także wzmacniają układ sercowo-naczyniowy. W parze z systematycznymi treningami powinna iść również właściwa dieta. Przed ciążą, choć wciąż wiele osób nie ma takiej świadomości, jest to ogromnie ważne. Dieta przed ciążą – jadłospis na miarę przyszłej mamy Poza uprawianiem sportu, który ma na celu wzmocnienie mięśni, kości, stawów i tkanek, ogromnie ważną rolą pełni dieta przed ciążą. Jadłospis kobiety, która w niedalekiej przyszłości pragnie urodzić dziecko ma olbrzymi wpływ na przebieg ciąży, a nawet rozwój płodu. W związku z tym na kilka miesięcy, a w idealnym przypadku na rok przed należy zrezygnować ze spożywania wysoko przetworzonych produktów i słodyczy, unikać pokarmów zawierających dużo soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. W zamian dietę przed ciążą należy wzbogacić o produkty będące cennym źródłem kwasu foliowego, witaminy E, magnezu, jodu, wapnia oraz kwasu omega 3. Wszystko to zapewni nam dieta standard.

Przyznajmy sobie szczerze – ciąża to z jednej strony piękny czas, z drugiej dość ciężki, wymagający cierpliwości, pewnych wyrzeczeń, skupienia się na sobie i swoim organizmie. W trakcie dziewięciu miesięcy ciało kobiety bardzo się zmienia. I nie chodzi tu tylko o coraz większy, krąglejszy brzuch, ale też przemiany wewnętrze, samopoczucie. Kiedy wyczekiwane dziecko rozwija się w ciele przyszłej mamy, która nagle zaczyna przybierać na wadze, odczuwać ona może różnego rodzaju dolegliwości. Dlatego też, w dzisiejszych czasach warto specjalnie przygotować się do tego czasu, aby uniknąć ewentualnych powikłań, czuć się dobrze, a po rozwiązaniu szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Na kilka miesięcy, a nawet rok przed warto więc wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Ogromne znaczenie ma także dieta przed ciążą.

Aktywność fizyczna przed planowaną ciążą

W miarę dojrzewania do decyzji o chęci posiadania dziecka, warto stworzyć plan działania, który pomoże nam odpowiednio przygotować się do tego magicznego czasu. Przede wszystkim powinnyśmy mieć na uwadze, że ciąża, szczególnie w ostatnich tygodniach, a tym bardziej poród to ogromny wysiłek dla organizmu kobiety. Proces ten obciąża nie tylko mięśnie i kości, ale również stawy i tkanki. W związku z tym, im będziemy silniejsze, tym lepiej go zniesiemy. Na rok przed zajściem w ciąże zaleca się przestrzeganie regularnej aktywności fizycznej. Swoje codzienne zajęcia warto poszerzyć o ćwiczenia, np. aerobik, pilates, jazdę na rowerze lub pływanie, czyli dyscypliny sportu, które poprawią naszą kondycję, wytrzymałość i elastyczność mięśni, a także wzmacniają układ sercowo-naczyniowy. W parze z systematycznymi treningami powinna iść również właściwa dieta. Przed ciążą, choć wciąż wiele osób nie ma takiej świadomości, jest to ogromnie ważne.

Dieta przed ciążą – jadłospis na miarę przyszłej mamy

Poza uprawianiem sportu, który ma na celu wzmocnienie mięśni, kości, stawów i tkanek, ogromnie ważną rolą pełni dieta przed ciążą. Jadłospis kobiety, która w niedalekiej przyszłości pragnie urodzić dziecko ma olbrzymi wpływ na przebieg ciąży, a nawet rozwój płodu. W związku z tym na kilka miesięcy, a w idealnym przypadku na rok przed należy zrezygnować ze spożywania wysoko przetworzonych produktów i słodyczy, unikać pokarmów zawierających dużo soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. W zamian dietę przed ciążą należy wzbogacić o produkty będące cennym źródłem kwasu foliowego, witaminy E, magnezu, jodu, wapnia oraz kwasu omega 3. Wszystko to zapewni nam dieta standard.

Do góry