Co to jest sól himalajska i czy jest zdrowsza niż tradycyjna sól kuchenna? – Kuźnia Zdrowia
Co to jest sól himalajska i czy jest zdrowsza?

Nie od dziś wiadomo, że sól, choć dodawana do zdecydowanej większości potraw, nie jest zbyt zdrowym składnikiem. Choć popularnie nazywa się ją „białą śmiercią” ciężko nam zupełnie z niej zrezygnować. W końcu to właśnie ona wydobywa z jedzenia głębię smaku i aromatu. Wraz z przyprawami i ziołami sprawia, że mięsa, ryby, warzywa, kasze, ryż i makarony smakują doskonale. Niestety, spożywana w nadmiarze przyczynia się do nadciśnienia tętniczego, a także zatrzymuje wodę w organizmie. Dlatego warto sięgnąć po zdrowszą alternatywę i tradycyjną sól kuchenną zastąpić himalajską.

Skąd się bierze sól himalajska?

Sól himalajską wydobywa się ręcznie w górskich pasmach Himalajów, przede wszystkim w Pakistanie. Niegdyś, miliony lat temu, gdy słońce wysuszyło morza powstały złoża soli o charakterystycznym różowym zabarwieniu, które zawdzięcza zawartości wielu pierwiastków. Sól ta była znana ludziom od dawna, jednak faktyczny dostęp miały do niej wyłącznie rodziny królewskie. Na szczęście dziś możemy ją kupić w większości sklepów spożywczych i supermarketów i z powodzeniem zastąpić nią szkodliwą dla zdrowia, sztucznie oczyszczaną i jodowaną sól kuchenną.

Jakie właściwości posiada sól himalajska?

Nie ma co się oszukiwać – nie ma na naszej planecie soli, która miałaby szczególnie korzystny wpływ na nasze zdrowie, była źródłem samych korzystnych dla naszego organizmu substancji odżywczych. Jeśli jednak mamy do wyboru różne rodzaje tego produktu, nie ulega żadnej wątpliwości, że sól himalajska jest najzdrowszą i najczystszą spośród nich. Przede wszystkim jest wolna od zanieczyszczeń oraz zawiera aż osiemdziesiąt cztery minerały, w tym jod, magnez, żelazo i wapń. Stąd też sól himalajska może uzupełniać niedobory mikro i makroelementów, wspomagać układ krwionośny, obniżać ciśnienie, a nawet działać antybakteryjnie, odtruwająco, detoksykująco.

Do czego możemy wykorzystywać sól himalajską?

Poza oczywistym zastosowanie soli himalajskiej w kuchni, produkt ten świetnie sprawdza się w pielęgnacji ciała. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie jej do odprężającej kąpieli. Różowa sól usunie z naszego organizmu toksyny, złagodzi objawy schorzeń reumatologicznych, a zastosowana jako peeling usunie martwy naskórek i przyspieszy regenerację.

Do góry